Звіт за 2016 рік

Керуючись законодавством України, державними, регіональними та муніципальними програмами, дитячі бібліотеки Одеси продовжували виконувати завдання соціалізації дитини у суспільстві, виховання її на принципах гуманізму, духовності, поваги до загальнолюдських цінностей та морально-правових норм через книгу, читання і весь спектр сучасних бібліотечних послуг.
ФОРМУВАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ РЕСУРСІВ
Фонд ЦБС на 1.01.2017 р. склав 390 847одиниць.
Поповнення 36 334 екземплярами документів відбулося за кошти муніципального бюджету - 1 661 екз. на суму 87 575,1 грн. і за рахунок подарункових надходжень - 2 027екз. на суму 56946, 46 грн.
Придбано періодики: 62 назв (386 комплектів) на суму 120 024,9 грн.
Списано: 30 715 екземплярів.
Центральною міською дитячою бібліотекою та 18 бібліотеками-філіями бібліотечно-інформаційні послуги на безоплатній основі були надані 66 737 юним одеситам від 3-х до 16 років, а також організаторам дитячого читання - педагогам, вихователям, батькам, жителям мікрорайонів, які відвідали бібліотеки 644 661раз та їм було видано 1 652 205 екземплярів документів - книг, брошур, журналів, газет, аудіо-відео-матеріалів. Різними формами бібліотечного впливу було охоплено 92 826 користувачів.
Основні показники діяльності за 3 роки
Навантаження на одного бібліотечного працівника склало: єдиних читачів - 642 (за планом -600), обслугованих - 893 (800), відвідувань 6199 (5625), документовидач - 15887 (15100).

Було організовано і проведено 3 586 масових захода для дітей і підлітків (їх відвідало 170 391 користувачів), у т.ч. 442 наочних (виставок, презентацій, відкритих переглядів); з них біля третини - крупних, рекламно-презентаційних, на які запрошувались представники громади, депутати міської ради, ЗМІ.


ОСНОВНІ НАПРЯМКИ РОБОТИ. БІБЛІОТЕЧНІ ПРОЕКТИ
Здіснюючи Національний план з реалізації конвенції ООН по правах дитини Одеська міська рада прійняла рішення чотири проекта КУ “ЦМБС для дітей” ввести у число пріоритетних міських заходів з наданням бюджетного фінансування щорічно у розмірі 20 тис. грн.:
 • загальноміський дитячий творчий бібліотечний конкурс “Кожний спроможний випробувати себе”
 • театралізовані змагання дитячих районних читацьких команд “Вместе весело шагать”
 • програма соціалізіції дітей та підлітків “Мистецтво ставати дорослим”
 • літературно-музична вітальня відділу обслуговування Центральної міської дитячої бібліотеки
Конкурс “Кожний спроможний випробувати себе” в номінаціях “Автори літературних творів”,” Перекладачі літературних творів”, “Композитори”, “Художники-ілюстратори та художники комп'ютерної графіки” триває вже 20 років. В останньому прийняли участь більш 800 читачів від 3-х до 15-ти р.
Більш 900 творів розглянуло журі у складі: член Національної спілки художників України зав. секцією живопису Г. Лекарева-Нікітіна, член Національної спілки художників україни І.Харитонова, член Національної спілки композиторів України, лауреат міжнародних конкурсів доцент Музичної академії ім. Неждінової
Ю. Гомельська, викладач композиції дитячої музичної школи № 11 С.Зоркіна, керівник клубу інтелектуальних ігор Т. Аудерська.
Протягом 13 років кращі роботи наймолодших художників-ілюстраторів (від 3 до 5 років) експонуються у фойе ТЮГу, діти отримують дипломи, подарунки та виставу від театру. Вже маємо декілька альманахів з творами юних літераторів, які ілюстровані малюнками художників-аматорів.
Фінальний гала-концерт з нагородженням переможців традиційно пройшов у залі Одеської філірмонії за участю дитячих колективів та професійних акторів.
Справжнім святом стало традиційне театралізоване змаганя читацьких районих команд “Вместе весело шагать”, який у 2016 році мав назву “Україна: минуле, сьогодення, майбутне” і був присвячений 25-річчю Незалежності України. Команди відтворили на сцені уривки з творів українських драматургів, а вікторина була присвячена історії, етнографії, культурі, видатним постатям нашої держави.
Програма соціалізації дітей та підлітків “Мистецтво ставати дорослим” здійснюється за напрямками: профорієнтаційне, правове, морально-етичне виховання. Різноманітні за формою заходи пройшли у всіх бібліотеках. Треба відзначити залучення до них широкого кола соціальних партнерів: викладачів середніх та вищих навчальних закладів, представників служби зайнятості, юстиції, кримінальної міліції, медичних, виробничих та торгівельних закладів, фахівців у різних сферах трудової діяльності.
Продовжувала свою роботу літературно- музична вітальня Центральної бібліотеки. Протягом року були представлені: музична мозаїка “Ти єдина, моя Україна”( до Дня Соборності), музична акварель “Романтичні мрії Франца Шуберта”, літературно- музична скринька “А пісня батьківська - єдина суть моя” ( до Міжнародного дня рідної мови), низка музичних перлин українського романсу “Коли співають голос та душа”, театральне перехрестя “Театр починається з любові” (за участю артистів одеських театрів, до Міжнародного дня театру), музичний портрет “Сонце Італії. Джоакіно Россіні”, вечір пам'яті “Клавдія Шульженко - легенда на всі часи”, музичне дос'є “Український соловей Анатолій Солов'яненко”, літературно- музичний альбом “Пісні, з якими виживали” (до Дня визволення Одеси), літературно- музичний вечір “Нехай війну згадає лише пісня” ( до Дня визволення України від фашистських загарбників), пісенне мереживо “Лийся дзвінко, українська пісня” ( до Дня українськрої мови). Ці заходи цікаві ще й тим, що вних приймали участь відомі актори одеських театрів.
Продовжувала свою роботу літературна студія “Голоса молодых» під керівництвом Л.Волкової та В.Надемлинського.
Здійснювались інші загальносистемні культурологічні проекти комплексні цільовіпрограми. Найбільш цікавими були:
 • центральна тема - виховання громадянина і патріота
 • Правова культура” спільно з міським управлінням юстиції
 • програма “Моя нова поліція”
 • фестиваль дитячих бібліотек на Дерибасівській
 • загальносистемна програма “Веселкове дошкілля”
 • програма “Імідж в цифровому вимірі”: супровід блогу ЦМБС для дітей та відеолітопис ЦМБС
 • літні читання “С книгой мир добрей и ярче”
 • бібліотечний супровід соціально незахищений дітей під час літнього відпочинку у спортивно-оздоровчому тоборі “Вікторія”
Традиційно активною була участь ЦМБС у книжковій виставці-ярмарку “Зелена хвиля”. У 2016 році дитячі бібліотеки отрамали можливість презентувати себе у спеціально віділеному оранізаторами виставковому боксі. Всі філії презентували свою рекламну продукцію, світлини заходів, найбільш цікаві книжки. За участю читачів пройшла весела та цікава вікторина за творами О.Волкова.
V-й дитячий літературний конкурс “Море талантов” увінчався виданням чергового літературного альманаха. У конкурсі цифрового малюнку i-Parus традиційно відзначились читачі УЧЗ та БІЦ.
Активною була участь співробітників ЦБС на Всеукраїський виставці-форумі “Укранська книга на Одещині”. Була організована пропаганда виставки.
На підтримку ініціатив Національної бібліотеки України для дітей:
 • Весняний Тиждень дитячого читання був відзначений різноманітними літературними подіями у всіх філіях.
 • Лабораторія соціологічних досліджень “Діагностика” провела загальносистемне дослідження дитячого читання
Бібіліотеки-філії продовжували працювати над своїми проектами:
 • центр Інтернет - журалістики “рості відкриттів” БІЦ
 • Інтернет- драйв для починаючих гідів- краєзнавців БІЦ
 • літній проект-конкурс для юних юзерів “Твій nick – name в мережі”
 • цикл дефіле Театру літературного героя “Веселі Петрушечники» спільно з ТЮГом
 • краєзнавчий проект “Місто чудове, Одесо моя!” УЧЗ, ф. 24.45
 • соціальна програма “Бібліотека для дитячого благополуччя” ф.21.48.36
 • проект “Екологічні проблеми районого масштабу ф.23
 • соціокультурна програма “Сходинки спілкування” ф. 26
 • поетичний проект “ Поезія - душевному прозрінню” ф. 39
 • профорієнтаційна програма “Ярмарок професій”
 • культурологічний проект “Для тех, кто устал от попсы» ф.40
 • програма “Подорожі ваших мрій : туристичне асорті” ф. 46
 • літературознавчі проекти “Высокая потребность слышать слово» ф.4.10.19
Традиційними стали відвідуваня серпнево-вересневих конференцій викладачів шкіл працівниками бібліотек . Відвідавши секції філологів, істориків, географов, навчальних класів та шкільних бібліотекарів вони ознайомили з новими надходженнями, методичною літературою на допомогу вчителю.
Кожна бібліотека продовжувала розробку своєї центральної теми: ЦГДБ - центр естетичного виховання та краєзнавства, Універсальна читальна зала - робота з ветеранами, ф.4 - ”Одеса і одесити”, ф.10 -центр спадкоємності поколінь, ф.19 та 26 - моральне та превентивне виховання,ф.8, 45 - українська культура та література, ф.9,11, 23 -екології та культури здоров'я, ф. 21 - соціальної роботи, ф.22 - трудового виховання і професійної орієнтації, ф.24 - краєзнавства та історії Одеси, ф. 39 - морального та естетичного виховання, ф.37 - краєзнавства та екології, ф. 40 - естетичного виховання, ф. 46 - світової культури та літератури, ф. 48 - бібліотека духовного благополуччя.
Під гаслом “До книги і читання через дозвілля та спілкування” у дитячих бібліотеках продовжували процювати 30 об'єднань за інтересами : літературно- музичні вітальні (ЦБ, ф.36), Театр літературного героя “Веселые Петрушечники» (ЦБ), театральна студія “Від серця до серця”( ф.23), лялькові міні — театри у 10 філіях, гуртки ерудитів, шанувальників казок, фантастики, юних бібліотекарів, краєзнавців, натуралістів, майстерні дитячої творчості, якими керують співробітники бібліотек.
ЦМБ та бібліотеки -філії продовжували соціальну співпрацю: з театрами, філармонією, музеями, центрами дитячої творчості, музичними школами, висшими та середніми спеціальними учбовими закладами, одеськими відділеннями Національних спілок письменників, журналістів, художників, національно- культурними товариставми, союзами ветеранів та інвалідів, службою зайнятості, центрами підтримки дітей, сім'та молоді, міським управлінням юстиції, районними відділеннями кримінальної міліції у справах неповнолітніх, медичними, виробничими та торгівельними підприємствами, знаходили спонсорів для заохочування дітей — учасників бібліотечних проектів.
По всіх напрямках виховання підростаючого покоління продовжувався розвиток бібліотечних форм роботи у креативних формах: бенефіс персонажів, зірковий вернісаж, бібліо- гід, літературна ікебана, літературна охота, поетичний подіум, віршовий феєрверк, літературний дайвінг, книжковий раритет, музичний релакс, літературно-духовне причастя, книжковий планетарій, творча лабораторія та ін.
Масова робота ЦМБС здійснювалась згідно з пріоритетними та довгостроковими напрямками. Значне місце посідає патріотичне виховання.
День Соборності України традиційно відзначається у заходах ЦМБС. Найбільш цікавими були заходи - історична співрозмова“Нероздільна Українська Держава” (ф.8), дослідження “День Соборності на відстані часу” (ф.11), історико-патріотичний екскурс “Згадаємо юність, що згоріла у Крутах”(ф.19), реквієм пам'яті “На Аскольдовій могилі український цвіт” (ф.21)
До Дня Героїв Небесної Сотні у філіях № 8 та 45 відбувся вечір-реквієм “Їм у віках судилося безсмертя”.
До Дня Конституції цікавою була виставка-подорож “Це моя країна — рідна Україна” (ф.22), правовий екскурс “По ньому ми живем із вами — це Основний Закон Держави”(ф.26)
До Дня Незалежності та Дня прапора відбулась слайд-бесіда “У синім кольорі була ознака миру, а в жовтому народ плекав велику віру” (ф.11), патріотичні години “Ми з тих ясних зір, ми з тих чистих вод, ми одна душа, ми один народ” пройшли у філіяї 40, 19, святковий ранок “Я люблю тебе, краю мій рідний, Україна моя дорога!” у 10 філії День Гідності та Свободи завжди відзначається виховуючими, патріотичними заходами. Найбільш яскраво пройшов університет життєвої мудрості “Гідний і вільний - такий наш народ” (ф.8,22)
До дня пам'яті жертв Голодомору “Хлібна гільотина” (ЦБ), “Чорним болем серце плаче” (ф.23). На цих заходах бібліотекарі ознайомили читачів і з художньою, і з історичною літературою, присвяченою цій трагічній темі.
На виконання Указу Президента України “Про відзначення 150- річчя від дня народження М.Грушевського” усі бібліотеки-філіяї розкрили свої фонди для популяризації спадщини видатного історика, громадскього та державного діяча у формі виставок, відкритих переглядів, тематичних полиць. Працівниками старшого відділу ЦБ була проведена низька заходів (огляди книг, бесіди, екскурси в історію) за загальною тематикою “Літописець історії України”. Філія № 48 презентувала серію з 5 лекторіїв під назвою “М. Грушевський — творець історії України”. Історичний портрет “М.Грушевський — геніальний вчений і видатний політичний діяч України” відбувся у філії 19. Були проведені політдос'є “Перший Президент України” (ф.8), історична замальовка “Ми не лукавили з тобою, ми чесно йшли...”(ф. 45)
Заходи до Дня рідної мови проходять у всіх підрозділах. Слід відзначити “Дзвенить струмочком рідна мова” (ф.48), яку провели бібліотекарі для вихованців молодших класів у формі театралізованої вистави, а у літературно- музичній композиції “А пісня батьківська - єдина суть моя” (ЦБ) прийняли участь провідні актори одеських театрів. У формі літературного альбома пройшов захід “Мова - державний скарб нації” (ф.22.45.19.8), подорож у часі “ Рушник в обрядах українського народу” (ф.36)
День українського козацтва відзначається всіма філіями. Ця дата завжди - яскраве, пізнавальне , патріотечне свято. Проведено історичне ессе “Щаблями писаний літопис”(ф.45), екскурс в історію “ Мужність плекайте в себе, малюки, як це робили колись козаки” (ф.48, 19), стиль - зустріч “Козаки існують і сьогодні” (ф.8)
Велика увага приділяється популяризації творів української класичної та сучасної літератури. Ювілейні заходи, присвячені творчості Івана Франка, відбулись у всіх бібліотеках- філіях. Якщо у молодших відділах більше уваги приділялось казквій спадщині митця -казковий диліжанс “У світі Франкової казки”(ф. 9), екскурсія по сторінках книжок “Пригоди з героями казок Івана Франка” ( ф.46), ювілей книги при Лиса Микиту “Рудий, хвостатий і дуже хитрий “ (ф. 26), то для читачів старшого відділу прошли заходи, розкриваючі творчий і життєвий шлях, відкриваючі незнайомі сторінки його біографії - літературні роздуми “Невідомий Франко”( ф.45), подорож за творчістю “Іван Франко - поет, прозаїк, публіцист” (ф.37), бібліографічний огляд “Каменяр української землі” (ф.36)
145- річчю Лесі Українки присвячен літературно-інсценований огляд “Душа у творах”(ф.8), бібліографічний огляд “Лесине слово іскристе” (ф.10).
Краєзнавча робота займає значне місце у работі ЦМБС. До дня міста у всіх філіях пройшли цікаві заходи: подорож в історію міста “Прогулянка коханими вулицями (УЧЗ), краєзнавчий квест “Визначними місцями Одеси”(ф.4), краєзнавча година “Моя єдина і кохана Південна Пальміра” (ф.19), день бібліографії “Місто мого дитинства”(ЦБ). У минулому році почала працювати програма “Видатні постаті Одеси” (ЦБ), яка розповість про видатних політиків, вчених, діячів культури — виходців з нашого міста.
До Дня визволення Одеси іторичний часопис “Вшануймо наших захисників”(ф.8), година мужності “В серці пам'ять не ослабне”(ф.39) .
Творчості одеських письменників присвячені літературна вітальня “ Людина - легенда. І.Рядченко” (ф.24), вечір пам'яті “Про людину та поета. В.Гаранін” (ф.4), “Золоті сторінки Одеси” за участю лауреата Корнейчуковської премії Р. Бродавко, презентація книги “Джура і Кудлатик” автором В.Рутківським (ф.45), творчі зустрічі з І.Іщук,О.Надемлінським, Е.Бейлісом
Правова просвіта здійснювалась у рамках Всеукраїнського проекта “Моя нова поліція”: формула безпеки “Якщо ви потрапили у поліцію” (ф.23), зустріч з працівниками МВС “Служити та захищати” (ф. 24,19), профорієнтаційний компас “Чому я поліцейський” (ф.26), театралізовано- рольова гра “Попередженя правопорушення — запорука безпечного суспільства” ( ф.40), правовий лабіринт “Закон і мораль”(ф.26) та багато інших з участю працівників поліції.
Профорієнтаційна робота проводилась багатьма формами : Хорошо бы как-нибудь в телевизор заглянуть» (ф. 21)- зустріч з працівниками одеських телеканалів, калейдоскоп “Професії у сучасному бізнесі”(ф. 39) , “Вибір професії — важливий вчинок”(ф.22)
Проблеми морального виховання — одна із найбільш приоритетних. Слід відзначити: калейдоскоп культур “Вслед за цыганской звездой кочевой” до Міжнародного дня ромів (ф.24), заходи, присвячені дню людей похилого віку “Золота пора життя” (ф.10,37,26).
Традиційно до дня інваліда у філії 48 відбувається година добрих вчинків “Від серця до серця ми прокладаємо стежку”.
Багато нового узнали читачі на диспут-клубі “Золоті куполи” , що був присвячений 1000-річчю духовно-культурних зв'язків Київської Русі та Св. Гори Афон (ф. 21)
Естетичне виховання “Симфонія радості і суму. В.А.Моцарт” (ф. 39), година мистецтва “Там, де панують спокій та краса, Софіївка” ( ф. 46), мистецька палітра “Вестник иных миров»до 160- річчя М.Врубеля (ф.37), літературна ікебана “Нехай цвітуть гірлянди слів”(ф.39), калейдоскоп поезій “Вірш, який запав у серце”( ф.8), поетична мозаїка “Сияньем строк воспетая планета” (ф.21), музичний калейдоскоп “Лине музика, музика, музика...” (ф.40), багато заходів присвячені Всесвітньому дню поезії, музичний уік-енд «На березі “Лебединого озера” ( ф.24). До дня архітектури України “Архітектура - літопис світу” (ф.26).
До року англійської мови: мовна розвага “Англійська - це цікаво!” (ф.23), інформбюро “Чому і як навчають дітей у Великій Британії” (ф 45) Leviri Room “Чаювання по- англійськи” (ф.23). Дуже цікаво працював протягом року у філії 8 клуб шанувальників англійської мови. Учні 1-3 класів не тільки вивчали ази мови, а й знайомились з англомоівними країнами, звичаєми та культурою їх мешканців.
Відділ довідково-бібліографічних та інформаційних послуг (ВДБ та ІП) координував довідково-бібліографічну та інформаційну роботу в бібліотеках ЦБС - виховання у читачів навичок роботи з інформацією, фондом, довідковим апаратом, надавав методико-практичну допомогу бібліотекам щодо виконання інформаційно-бібліографічних функцій: проведенні бібліотечних уроків, днів інформації та бібліографії, оглядів літератури, складанні інформаційних та рекомендаційних списків, оформленні наочності для читачів-дітей та організаторів дитячого читання. ВДБ та ІП виконував упереджувальні особливо складні бібліографічні довідки з різних галузей знань для організаторів дитячого читання, працівників бібліотек-філій та функціональних відділів ЦБ.
З метою підвищення рівня інформаційної культури бібліотекарів при підготовці та проведенні семінарів використовувались різноманітні форми подання просвітницького матеріалу: групові та індивідуальні консультації, відкриті перегляди, інформаційні огляди нових надходжень, огляди періодики, бесіди, анкетування, ділові інтерактивні ігри...В постійній практиці - презентації нової літератури, творчі зустрічі з одеськими літераторами, та знаними людьми міста.17 травня на базі філії №23 пройшов семінар-практикум “Дитяча енциклопедія - доступні і захоплюючі розповіді про різні галузі знань”. Були розглянуті такі питання: ”Рівень інформаційної культури сучасної людини” - Куксова З.В., методичні поради бібліотекарям “Як навчити дітей користуватися довідковою літературою та залучити до самостійної роботи з нею” - Ясинська Т.Д. Досвідом у популяризації енциклопедичних видань ділились працівники філій: № 11 - показали лялькову виставу “Крилата ескадрилья”, пропонуючи читачам енциклопедію про птахів; №37 - про “Книги-всезнайки” розповіла Вологжаніна Т.Й. Рекомендації щодо використання електронних засобів “Дитяча енциклопедія онлайн” та “Подорож у країну знань” дала зав. БІЦ Стельмах Е.І.
В якості “живої ілюстраці” розділів про історію козацтва з “Сучасної української енциклопедії” в семінарі прийняли участь полковник Чорноморського козацтва Бушнєв В.В. та полковник козацтва запорозького чорноморського округа керівник спортивної школи “Козачок” Чирков О.П. В рамках семінару слухачі познайомились з роботою філії №23. Екскурсію по бібліотеці провела завідуюча Саленко О.А., яка особливу увагу приділила зв'язкам з громадою.
Любов до міста починається з вдячної пам'яті про людей, які відіграли видатну роль в його історії. Розказати про них сучасникам – благородний обовзок істориків,краєзнавців, бібліотекарів.
«…Я только в те минуты буду счастлив, когда буду слышать о благоденствии Одессы. Надеюсь, что жители Одессы сохранят меня в своей памяти и будут считать своим. Уверен в процветании Одессы…» Градоначальник Одессы с 1803 по 1814 гг. Эммануил дюк де Ришелье. Так починається список матеріалів з фондів центральної міської бібліотеки «Засновники Південної Пальміри» (ч.3) до 250-річчя від дня народження українського державного й військового діяча А.-Е.Рішельє дю Плесі, градоначальника Одеси, складений головним бібліографом Ясинською Т.Д.
Видано черговий випуск „Календаря знаменних і пам'ятних дат 2017 року”, який включив імена українських письменників-ювілярів, видатних діячів культури та мистецтва. Вибірково подано імена письменників світової літератури, чия творчість користується популярністю у читачів. „Календар” охоплює також основні міжнародні, державні та церковні свята, історичні громадсько-політичні події, визначні дати історії краєзнавства. Додаток до КЗД „Книги – ювіляри налічує 57 матеріалів найбільш відомих та популярних видань зарубіжної та української літератури.
Дайджест „Дитячі бібліотеки на сторінках періодичних видань 2016 року” міститьпублікації, а також перелік видань, які було використано у випуску.
Продовжується поповнення актуальними матеріалами 20 тематичних тек Центральної бібліотеки.
Співробітники ВДБтаІП постійно підвищують професійну освіту, цікавляться досвідом провідних бібліотек України, відвідують заходи закладів культури міста: лекції, консультації, презентації нових видань, тощо. Зокрема: у червні 2016 р. Куксова З.В. (зав. відділу) отримала свідоцтво про підвищення кваліфікації в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтва за програмою «Інноваційні зміни в бібліотеці на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек».
Разом з читачами бібліотеки-філії №4 співробітники бібліографічного відділу побували в одному з найновіших музеїв Одеси — Музеї контрабанди. У вітринах музейних кімнат були представлені незвичайні експонати. Захоплююча розповідь екскурсовода вразила як фактами, так і цікавими історіями, байками.
Організатор екскурсії - ініціативний завідувач дитячої бібліотеки Надія Андріївна Чуприна. Вона приділяє багато уваги популяризації видатних місць Одеси та відповідної літератури з краєзнавчого фонду.
РОЗВИТОК ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Читачі активно користувалися послугами 5 Internet-центрів ЦБС для дітей: БІЦ ЦМДБ, філій 23, 24, 40, 45. Компютерною технікою поповнилися бібліотеки-філії 46,26,8,48.
Тривало регулярне поповнення та оновлення контенту блогу КУ “ЦМБС для дітей”, де знаходили відображення анонси літературних новинок, звіти про найцікавіші масові заходи, інші події.
Бібліотечно-інформаційний центр продовжував вирівнювання можливостей доступу малозабезпечених дітей до мережі Internet та здійснення довгострокової програми “Читання + комп'ютер з 3-річного віку”.
На сьогодні БІЦ позіціонує себе як постійно реагуючий на зміни методико-практикуючий підрозділ, метою діяльності якого є розвиток знаннєвих та культурних можливостей дитини, її соціальна адаптація в умовах глобального інформаційного середовища.
У 2016 році БІЦ обслуговував читачів-дітей, організаторів дитячого читання, батьків, студентів, інших представників громади. Зростаючі потреби читачів мотивували працівників на розвиток і вдосконалення роботи Центру: розширився перелік IT-сервісів, удосконалювалася практика проведення та участі в онлайн конференціях, скайп-сеансах, вебінарах.
Затребуваною громадськістю формою роботи залишаються навчальні програми, які пропонувалися для різних вікових категорій користувачів: «Комп’ютер для малюків» для дошкільників; «Зависаємо в бібліотеці разом!» - тренінги та консультації з формування цифрової культури для дітей 1-5 класів та цикл тренінгів для літніх таборів «З комп’ютером на Ти», гурток «Чарівники з Мультляндії», літературний гурток «Проба пера» для користувачів 7-9 класів та блог «Проба пера», контент якого формують самі підлітки; гурток юних гідів - краєзнавців «Місто зустрічі - Одеса!»
Успіх користувачам Центру принесли також змагання: «Кожен спроможний випробувати себе», Всеукраїнський конкурс е-малюнків іPARUS, «Зеленая волна- 2016» на Дерибасівській.
Велася робота з родинами біженців.У заходах приймали участь діти та дорослі з Пункту біженців та шукачів притулку.
Плідною була співпраця з Одеським відділенням Національного фонду допомоги інвалідам Чорнобиля (робота з дітьми із сімей ліквідаторів та евакуйованих із зони Чорнобильської аварії), національно-культурним товариством «Біларусь».
Співробітники центру активно допомагали користувачам та колегам освоювати віртуальний простір.
За звітній період у напрямку інформаційно-бібліографічного обслуговування та прищеплення культури читання в ЦБС підготовлено 150 і проведено 390 бібліографічних оглядів, видано 1460 інформацій, складено і запропоновано читачам 35 групових и 250 індивідуальних рекомендаційних списків, 100 інформаційних списків (кращі представлені на блозі ЦБС), оформлено 60 інформаційних куточків, 120 відкритих переглядів і 140 виставок нових книг, проведено 65 Днів бібліографії, 80 Днів інформації, 930 бібліотечних уроків.
Загальна кількість абонентів довідково-інформаційного обслуговування – 393 (в т.ч. індивідуальних - 194), кількість звернень / виданих інформацій – 110451.
У кожній бібліотеці функціонуютьалфавітні і систематичні каталоги, систематичні картотеки статей, краєзнавчі та тематичні картотеки.
Основні напрямки роботи відділу довідково-бібліографічних та інформаційних послуг- розвиток бібліографії літератури для дітей та юнацтва, організація довідково-бібліографічного апарату, бібліографічне інформування, виховання бібліотечно-бібліографічної культури - мали важливе значення для підготовки бібліотекарів ЦБС до практичної діяльності.
ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ
У рамках підвищення кваліфікації для співробітників ЦБС пройшли семінари та практикуми, консультації з проведення районних читацьких змагань «Суперчитач» та соціологічних досліджень, Бібліотечний ліцей, планова внутрішньосистемна атестація бібліотечних працівників, круглий стіл з актуальних питань бібліотечного обслуговування та ін.
Проведено 4 комплексні перевірки, понад 100 виїздів та кураторських відвідувань у підрозділи з наданням методичної допомоги.
Заст. директора М.Ітрухіна
тел.: 760-17-99
Додаток 1.
ЦЕНТРАЛИЗОВАННАЯ БИБЛИОТЕЧНАЯ СИСТЕМА ДЛЯ ДЕТЕЙ НА СТРАНИЦАХ
ПЕРИОДИЧЕСКОЙ ПЕЧАТИ В 2016 ГОДУ
Информационный листок
Событием в жизни города был праздник Bookfest «Читать всегда! Читать везде!», подготовленный и проведенный в городском саду всеми филиалами системы. Анонс предстоящих мероприятий был размещен в газетах («Вести», 12.04.2016 и «Одесский вестник», 23.04.2016) , в частности : встречи с детскими писателями, кукольные представления, игровые литературные викторины, квесты, мастер-классы от библиотек, «говорящие» книжные выставки, выступления читателей и детских творческих коллективов, танцевальный флешмоб и мн.др. Вся программа праздника была посвящена единой цели - чествованию Книги и Чтения. Об этом итоговая публикация «Праздник в честь книги» («Порто-Франко», 13.05.2016).
«Новые сказки — чтоб заблестели глазки» - заметка о благотворительной акции дарения книг филиалам системы в УЧЗ ЦБ, организованной совместно с Корнейчуковским фестивалем детской литературы («Порто-Франко», 4.11.2016). Благодаря фонду Виктора Баранского в фонды каждой детской библиотеки поступила книга Т. Донцовой «Молдаванка».
Завершению капитального ремонта филиала №39 посвящена информация «Запах книг и свежей краски» в газете «Одесский вестник” (6.08.2016).
«Чародій-вечір”- встречу Рождества провели с юными читателями сотрудники ф.№23 («Вечерняя Одесса», 6.01.2016). Об увлеченной многоплановой работе этого коллектива, привлечении спонсоров, общественных организаций, родителей, надежных друзей библиотеки - материал Тины Арсеньевой «Чародейные утренники».
В этом же филиале состоялись две встречи юных читателей, учащихся ООШ №№ 66 и 113 с полицейскими. Об этом нужном и полезном мероприятии, проведенном в игровой форме, с участием родителей, детской писательницы Е. Карачевской, презентовавшей новую книгу «Прикосновения», художницы А. Наумовой, арт-директора группы «ООН» Д.Луфуты, импровизированном концерте бывших и нынешних читателей, «открытом уроке» во дворе у полицейской машины на знание правил движения и еще о мн. другом рассказала корреспондент Т. Волнина в заметке «Что за шум в библиотеке?»( «Вечерняя Одесса», 10.11.2016). Она подчеркнула, что современный подход библиотекарей к работе превращает читальный зал в арт-пространство, клуб по интересам и даже...импровизированное кафе.
«О полиции из первых уст» - таково название информации о встрече в филиале по программе «IREX” зав.фил. №23 О.Саленко («Светлый дом», 20.02.2016).
«Пять ключей от сундука» - веселая костюмированная викторина о новогодних традициях в разных странах со сказочными героями книг, загадками, конкурсами, играми, танцами, подарками от Деда Мороза и Снегурочки с участием уч-ся 6 кл.ООШ №113 и воспитанников детсада №7 (юных артистов библиотечной студии ф.№23 «От сердца к сердцу») - тема материала Т.Томовой («Вечерняя Одесса», 29.12.2016).
На сайте Всемирного Клуба Одесситов (28.11.2016) размещена информация Анатолия Горбатюка о театрализованном представлении «История великого комбинатора», посвященном 85-й годовщине выхода романа И.Ильфа и Е.Петрова «Золотой теленок» в филиале №23. Организаторами праздника были сотрудники библиотеки, неутомимые «креативщики» (зав. О. Саленко, библиотекарь О. Стемберская), педагог ООШ 113 Г.Гринько, почетными гостями — заместитель директора ВКО Леонид Рукман, член президентского совета ВКО Анатолий Горбатюк, инструктор территориального центра социального обслуживания Суворовского района Г. И. Спатар, журналист, председатель комитета по идеологии и воспитанию Совета ветеранов Суворовского района, «чернобылец»-ликвидатор Н. Н. Валицкий и...настоящие одесситы - сын и отец Бендеры. Отменное представление показали ученики 6 кл.ООШ № 113, в их исполнении и Остап Бендер, и Киса Воробьянинов, и Шура Балаганов, и Эллочка-людоедка и др. персонажи выглядели так, как будто только сошли со страниц знаменитого романа...
«От сердца к сердцу» («Одесский вестник», 10.12.2016) — название материала о ежегодной встрече в филиале №48 детей с ограниченными возможностями и особыми потребностями в рамках программы «Духовное благополучие». Библиотекари подготовили захватывающее сказочное путешествие по страницам популярных детских книг, которое завершилось мини-концертом юных читателей и подарками спонсоров. Немного сердечного тепла, энергии, времени, искреннего желания порадовать и помочь, сделав мир детей добрее и светлее — так работает коллектив филиала № 48 (зав. Д. Шпонько).
Детская библиотека №10 отметила 70-летний юбилей. В программе праздника - воспоминания первых читателей библиотеки на Ярмарочной площади, поздравления руководства департамента культуры и туризма, Центральной городской детской библиотеки, коллег из филиалов Суворовского района, директоров школ микрорайона обслуживания и, конечно же, юных читателей. Успехам и достижениям, творческим планам был посвящен рассказ зав.ф. Бекмурадовой С.И.(«Одесский вестник», 3.12. 2016).
Ко Всеукраинскому дню библиотек приурочена статья о слаженной работе дружного коллектива филиала №36 (зав. С.И. Барабаш) «Призвание - библиотекарь» («Время Ч», 30.09.2016). Участие в общественной жизни микрорайона, тесный контакт со школами, теплая атмосфера знакомства детей с новинками литературы, формирование всестороннего развития личности, любви к чтению, любопытства к окружающему миру — приоритеты работы детских библиотекарей.
В серии книг «Имена Одесской киностудии» вышла книга Галины Лазаревой, директора ЦГБС для детей «Очевидец. ХХ век». Этому событию в культурной жизни города посвящены следующие публикации и рецензии : Р. Бродавко «Странствия по минувшим годам» («Жизнь в Одессе», 18-29. 05. 2016), А. Галяс «Больше, чем очевидец» («Порто-Франко», 2.09.2016), Т. Арсеньева «Век, который не вычеркнуть» («Вечерняя Одесса». 14. 01.2016). Эта книга — не хроника давно ушедших лет, а анализ и синтез того, что необходимо нашему современнику, чтобы избежать ошибок прошлого и сегодня найти верные ориентиры в жизни и творчестве.
Гл. библиограф ЦБ Ясинская Т.Д.
Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 73

Коментарi